
10 jednoduchých tipov, ako sa aj tvoj život môže stať ekologickejším
1. Vlastná taška
Plastový odpad je jedným z najhorších problémov súčasnosti. Predpokladá sa, že v prírode sa igelitová taška rozkladá asi 500 rokov, no presne to nie sme schopní určiť, keďže na to ešte neexistujú dostatočne dlho. Aj napriek takémuto obrovskému číslu ti takúto tašku či vrecúško ponúknu takmer v každom obchode. Ak však chceš byť zodpovedný a myslíš na našu prírodu, neváhaj ho odmietnuť. Všade si so sebou nos svoju vlastnú plátennú tašku alebo košík.
2. Nekupuj vodu balenú v plaste
Každú minútu vyhodíme až 1 milión plastových fliaš. Nájdeme v nich všetko od minerálky, cez sirup až po lacné pivo. Na Slovensku nám však z kohútikov tečie naozaj kvalitná pitná voda, ktorú nemusíš kupovať. Ak ti príde obyčajná voda príliš fádna, vždy si ju môžeš dochutiť ovocím, kvapkou citrónu či kvalitným sirupom v sklenenej nádobe.
3. Nakupuj v bezobalových obchodoch
"Existuje takzvaná ekologická mapa, funguje na českom blogu, no keďže s nimi spolupracujem, je sprístupnená už aj na Slovensku. Je to interaktívna mapa, dá sa filtrovať podľa mesta a produktu, ktorý hľadáte. Hocikto do nej môže prispieť a zadať názov obchodu, kde sa výrobky dajú kúpiť bez obalu," nasmerovala nás na správnu cestu leaderka Zero Waste hnutia na Slovensku Petra Slezáková.
V Bratislave nájdeš napríklad Dobrožrútov pri Blumentáli, môžeš navštíviť farmárske trhy aj lokálnych výrobcov vo Fresh Markete. Veľa nebalených drobnôstok prekvapivo kúpiš aj v IKEA v ich švédskom obchodíku či v bioobchode Slnečnica. V Trnave aj v Bratislave už môžeš dokonca nakúpiť aj v bezobalových drogériách.
5. Nos si vlastné nádobky
Ak ideš na obed do reštaurácie a jedlo si necháš zabaliť, väčšinou skončí v plaste. Preto si so sebou všade nos vlastnú nádobku, do ktorej si jedlo uložíš.
6. Používaj sklenenú slamku miesto plastovej
Môžeš ju umyť a znova použiť, okrem toho drink cez ňu chutí oveľa lepšie.
7. Kupuj iba potraviny, ktoré naozaj využiješ
Potravinársky priemysel sa radí k najhorším v plytvaní zdrojmi a v produkovaní odpadu. Až tretina oxidu uhličitého, čo vypúšťame do atmosféry, vzniká práve kvôli nemu. Tento nebezpečný plyn sa vylučuje hlavne pri spracovaní a chove živočíchov, pričom najviac zaťažujúcim pre prírodu je dobytok. Umelé vytváranie pastvín taktiež vedie k úbytku lesných plôch a vážne narúša prirodzený ekosystém v prostredí.
Problémom však nie je len živočíšna strava, veľké farmy, ktoré slúžia sa masovú výrobu, zaberajú obrovské množstvo pôdy. Tú využívajú na pestovanie plodín. Nehovoriac o tom, že veľa zdravého a nezávadného ovocia či zeleniny končí na smetisku iba preto, že nespĺňa estetické štandardy obchodných reťazcov.
To je dôvod, prečo je veľmi dôležité, aby si sa uistil, že nakupuješ kvalitné výrobky odlokálnych farmárov, ktorí neprodukujú nič masovo a využívajú iba toľko pôdy a surovín, koľko sú naozaj schopní predať a spracovať. Nezaťažujú tak zbytočne planétu a k zvieratám sa väčšinou správajú humánnejšie ako veľkovýrobcovia.
Základom našej diéty je častokrát práve mäso, no jeme ho zväčša zbytočne príliš veľa. Bielkoviny, ktoré sa v ňom nachádzajú, sú pre naše zdravie nevyhnutné, no skutočne ho nepotrebuješ v každom jedle a dokonca ani každý deň. Bezmäsitá strava je síce k prostrediu oveľa šetrnejšia, no nie je pre každého. Každý človek sám cíti, čo je preňho prospešné a mal by sa tým riadiť, preto sa zamysli nad tým, koľko živočíšnej stravy zješ a koľko tvoj organizmus naozaj potrebuje.
8. Kompostuj
Zbytky jedla nevyhadzuj! Miesto toho z nich skús vytvoriť kompost. Ten je nie len ekologický, ale aj pre prírody prospešný. Petra sa s nami podelila o pár jednoduchých tipov, ako kompostovať: "Jednou možnosťou je komunitné kompostovisko, teda dohodnete sa s jednou susedou, že chcete kompostovať a požiadate majiteľa pozemku, to je väčšinou mesto, o priestor na kompost. Stačí, ak vyplníte jednoduchý formulár, splníte požiadavky ako napríklad že skládka bude chránená pred hlodavcami, dohodnete sa, kto bude správca kompostu a môžete začať.
Ak neviete vytvoriť komunitu, dá sa to aj doma pomocou vermikompostéru. V podstate si chováte dážďovky, ktoré kŕmite svojím odpadom.
Jestvujú aj elektrické kompostery, tam sa suma pohybuje už aj okolo 500 euro, no kompost vytvorí za 24 hodín. Na tejto alternatíve sa tiež dá dohodnúť so susedmi. Stačí, že sa napríklad na jednom poschodí dohodnú, zložia sa na komposter a využívajú ho všetky byty, ktoré prispeli," hovorí.
9. Plastovú zubnú kefku vymeň za bambusovú
4,7 miliardy takýchto plastových kefiek končí každoročne v oceánoch. Pritom je tak jednoduché zadovážiť si miesto nich jednu vyrobenú z bambusu, ktorý sa v prírode rozkladá oveľa jednoduchšie.
10. Nakupuj v sekáčoch
Druhým najviac znečisťujúci priemysel je ten odevný. Týka sa hlavne masovo dostupného, lacného oblečenia. To je väčšinou vyrábané v krajinách tretieho sveta alebo v chudobných regiónoch, kde sú na prácu často zneužívané aj malé deti za minimálny alebo žiaden plat. Aj blogerka a podnikateľka Dada od Dobrožrútov sa nám priznala, že si znečisťovanie začala všímať práve v obchodoch s oblečením: " "Najviac som si začala uvedomovať plytvanie na móde. Ľudia si na kvantá kupujú lacné odevy, ktoré vyrábajú v Indii či v Číne. Tam to robia aj 5 ročné deti, ktoré nemajú na výber. Uvedomila som si, že toho nechcem byť súčasťou."
Ruka v ruke s textilom idú aj rôzne farby, zosvetľovače, tlačiarne. Väčšina chemických zlúčenín, čo používajú na farbenie, sú vysoko toxické.
Miesto nákupného centra si to radšej namier do najbližšieho sekáča. V dnešnej dobe v nich už nenájdeš iba pokrčené džínsy po prababke. Veľa z nich sa sústredí na štýlový a značkový tovar, takže okrem toho, že prispeješ k záchrane prírody, zoženieš si aj super kúsok za prijateľnú cenu.